Specializujeme se na soukromé a obecní lesy
+420 773 565 738

EUTR – několik zajímavých informací ze školení

Absolvovali jsme školení na téma Nařízení o dřevě pořádané Českou lesnickou společností, přednášejícími byli pracovníci ÚHÚL, kteří sami reálně provádějí kontroly u hospodářských subjektů. Přinášíme ve zkratce některé zajímavé body, které tam zazněly.

 

 

  • Systém náležité péče (SNAP) nemusí vést jen hospodářské subjekty (HS), které mají certifikaci FLEGT nebo CITES. O totéž usiluje i certifikace PEFC, ale zatím povinnosti vedení SNAP stále podléhá.
  • Na stránkách ÚHÚL (a zde) visí nový návrh formuláře pro předávání údajů do Centrální evidence systému náležité péče (CESNaP). Formulář je možné předávat papírově anebo digitálně s digitálním podpisem. Tato podoba formuláře byla nabídnuta krajům jako jednotná pro účely CESNaP i hlášení LHE pro orgány SSL (ORP), od krajů ovšem zatím nepřišla zpětná vazba, jestli návrh akceptují.
  • Každá obec „uvádí jakékoliv dřevo na trh“ (tj. včetně ořezaných větví atd.) musí vést SNAP. Ovšem zadáním Evropské komise je, aby se hospodářským subjektům neúměrně nepřidávala zbytečná administrativa.
  • Hospodářský subjekt prodá truhlářovi – ten se stává z pohledu EUTR „obchodníkem“. Když HS prodá spotřebiteli, tak ten obchodníkem není. Ale přesto je dobré nechat si od prodávajícího vždy nechat potvrdit, že od něj dřevo koupil. Může se totiž stát, že dřevo prodá dál, ale už by nebylo možné dostopovat odkud pochází.
  • Soukromý vlastník, který netěží, tak nehospodaří, tzn. nemusí vést SNAP.
  • U HS, které mají povinnost SNAP vést, to nestačí v digitální podobě, musí to být na papíře.
  • Na osnovách je malá informovanost, ale vlastníky by měl informovat jejich OLH a pokud možno za ně také zajistit vedení LHE a SNAP. (Účastník školení zastupující SSL uvedl, že OLH za vlastníky tyto povinnosti neřeší. Někteří pouze rozeslali vlastníkům poštou zprávu, že mají povinnost posílat hlášení LHE a teď i CESNaP, ale mělo to jen minimální odezvu, a tak OLH už radši šetří za poštu.)
  • Nedostatky při kontrolách ÚHÚL řeší tak, že přeruší řízení a za dohodnutou dobu přijede zkontrolovat, jestli byla provedena náprava. Až pokud náprava sjednána není, přebírá případ kraj, který uděluje sankce.
  • Při kontrole ÚHÚL rozlišuje, jestli tam jde pro kvůli hlášení ČOI nebo proto, že jen někdo chtěl vědět „odkud pochází dřevo jeho stolu z Ikei“.
Další novinky